Psichologo konsultacija nuotoliniu būdu: ką reikėtų apie tai žinoti

Išgyvename laiką, kurį vadiname psichologine krize su jai būdingais bruožais. Akivaizdu tai, kad visi mes, daugiau ar mažiau patiriame įvairius nemalonius ir neretai intensyvius jausmus: nerimą, baimę, pasimetimą, liūdesį, pyktį, bejėgiškumą ir pan. Visus šiuos jausmus išgyventi normalu. Bet kai kada jausmai būna tokie stiprūs, kad gali sutrikdyti žmogaus funkcionavimą, jo elgesys gali tapti neadekvatus susidariusiai situacijai. Tokiais atvejai yra sakoma, kad žmogus „nebesusitvarko su savimi“ ir jam reikalinga pagalba.

 

Džiugu, kad vis daugiau žmonių kreipiasi psichologinės pagalbos. Tačiau karantino metu psichologinė pagalba prieinama tik nuotoliniu būdu (online) pasitelkus informacines, komunikacines ar ryšio technologijas.

 

Pakalbėkime apie skirtumus, privalumus ir trūkumus, lyginant su gyvai teikiama psichologine pagalba. Konsultacijos nuotoliniu būdu,t. y. telefoninio ar internetinio ryšio pagalba, nėra naujas reiškinys. Lietuvoje naudojant įvairias programas ir platformas, telefonu ar el. paštu, konsultavimas vyksta ne vienerius metus. Kokie yra tokio pobūdžio pagalbos privalumai? Konsultacijos nuotoliniu būdu yra gana lengvai prieinamas pagalbos būdas, o kai kada ir vienintelis būdas gauti psichologinę pagalbą, pvz., gyvenant emigracijoje arba kaip dabar, esant karantino sąlygoms. Todėl vienareikšmiškai galima sakyti, kad tokio pobūdžio pagalba yra svarbi ir reikalinga. Žmonės dabar, o ypač jaunimas, yra įpratę kaip komunikacijos priemonę naudoti įvairias medijas, t. y. priemones, kurios turi technologinę prigimtį ir joms reikalingi tam tikri prietaisai, įrenginiai (pvz., kompiuteris, internetas ir pan.). Konsultuojantis nuotoliniu būdu logistika tampa paprastesnė, galima sutaupyti laiko, pvz., nereikia gaišti laiko kelionei į kabinetą. Kai kurie žmonės vis dar išgyvena stigmą, tam tikrą gėdą dėl to, kad jiems reikia profesionalios psichologinės pagalbos. Konsultuojantis nuotoliniu būdu to galima išvengti: kadangi nereikia eiti į kabinetą, niekas nemato pagalbos gavėjo. Už tai, kad konsultacija online įvyktų yra atsakingi abu, psichologas ir klientas, neretai tai skatina aktyvesnį klientų įsitraukimą į konsultavimosi procesą.

 

Tačiau konsultacija nuotoliniu būdu nėra tapati įprastai psichologinei konsultacijai, o juo labiau psichoterapijai. Yra tam tikrų trūkumų ir sunkumų. Iki šiol nėra aiškios paradigmos kaip tai turi vykti.  Nuomonės apie jos efektyvumą taip pat išsiskiria. Galime remtis tik konsultuojančių psichologų ir klientų atsiliepimais apie šį procesą, kurie nurodo, kad tokio pobūdžio pagalba yra daugiau ar mažiau efektyvi. Kita vertus ir konsultuojant gyvai konsultacijų efektyvumas skiriasi ir tai priklauso nuo daugelio veiksnių. Jeigu psichologinis konsultavimas gyvai vyksta tam tikroje neutralioje erdvėje, pvz., psichologo kabinete, įjungdami kamerą, mes tarsi įžengiame į kito žmogaus asmeninę erdvę. Todėl pirmiausiai nuo ko pradedame, tai nuo konsultavimosi vietos pasirinkimo ir įrengimo. Konsultuojantis gyvai, santykyje yra tik du žmonės. Konsultuojant online įsiterpia trečias – tai yra įrenginys, kurio dėka šis santykis tampa įmanomu. Ir įrenginio dalyvavimas santykyje neišvengiamai daro jam įtaką įvairiais būdais. Konfidencialumo ir saugumo užtikrinimas tampa tikru iššūkiu, nes nėra absoliučiai saugios prieigos internetu. Daugelis psichologų renkasi konsultavimą Skype pagalba, dėl paprasto naudojimosi ir bent jau deklaruojamo ryšio saugumo užtikrinimo. Jeigu įprastai saugumo ir konfidencialumo užtikrinimas yra labiau psichologo rūpestis, tai konsultuojant nuotoliniu būdu už saugų ryšį ir konfidencialumo išlaikymą atsakingi tampa abu: ir psichologas, ir klientas. Įtaką konsultacijos procesui ir kokybei gali daryti internetinio ryšio trukdžiai, naudojamų įrenginių vaizdo ir garso kokybė, privatumo neužtikrinimas, kai kiti asmenys arba gyvūnai įsiterpia į konsultavimosi procesą (ypač šiuo metu, kai karantino sąlygose yra visa šeima drauge).

 

Taip pat tokio pobūdžio psichologinis konsultavimas tinka ne visiems klientams ir yra labiau orientuota į pagalbą suaugusiems bei paaugliams. Nuotoliniu būdu psichologinė pagalba teikiama tik vaikams, kurių gebėjimas komunikuoti kalba yra gerai išlavėjęs. Konsultavimo online paslaugos tinkamumą psichologas įvertina atsižvelgiant į konkretų klientą ir jo poreikius.  Taigi, jeigu jūs manote, kad jums  ar jūsų artimam žmogui reikalinga profesionali psichologinė pagalbą, nedvejodami kreipkitės. Klaipėdos raj. pedagoginės psichologinės tarnybos psichologai teikia nemokamą psichologinę pagalbą nuotoliniu būdu Klaipėdos rajono ugdymo įstaigas lankantiems vaikams, tėvams/globėjams ir pedagogams. Būtina išankstinė registracija. Daugiau informacijos www.klrppt.lt arba https://www.facebook.com/klrppt.lt/

 

Parengė Klaipėdos r. PPT psichologė-psichoterapeutė Sonata Zumbrickienė

 

Psichologo konsultacija nuotoliniu būdu: ką reikėtų apie tai žinoti