Už mažiems vaikams paskiriamas privalomas izoliacijas tėvai galės gauti ligos išmokas

Seimas skubos tvarka priėmė Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pataisas, kuriomis nutarta mokėti ligos išmokas už mažų vaikų ar vaikų su negalia priežiūrą, kai jiems paskiriama privaloma izoliacija dėl lankymosi be tėvų koronaviruso paveiktoje šalyje arba tiesioginio sąlyčio su sergančiuoju, taip pat, kai jo lankomoje švietimo įstaigoje nustatomas infekcijų plitimą ribojantis režimas.

 

Tokios išmokos bus mokamos už vaikus iki 8 metų, pirmų–ketvirtų klasių pradinukus ir vaikus su negalia iki 21 metų, kai jie mokosi pagal bendrojo ar specialiojo ugdymo programą. Ji bus mokama už visą infekcijų plitimą ribojančio režimo laikotarpį, o kai vaikui skiriama privaloma izoliacija – ne ilgiau kaip 14 dienų.

 

Ligos išmoka už vaiko priežiūrą siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo neatskaičius mokesčių. Ją galės gauti tėvai, globėjai ar dirbantys seneliai, tačiau išmoka nepriklausys, jeigu vaikas į koronaviruso paveiktą šalį išvyko, kai ši šalis jau buvo įtraukta į paveiktų valstybių sąrašą.

 

Seimo priimti nauji pakeitimai taip pat nustatys ligos išmokų sąlygas esantiems izoliacijoje po kelionės į užsienį. Ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino metu suaugusiųjų izoliacijos laikotarpiu ligos išmokas nuspręsta mokėti, jeigu asmuo lankėsi užsienio šalyje ir dėl jo apsilankymo užsienio šalyje jam taikoma izoliacija arba turėjo sąlytį su pavojinga užkrečiamąja liga sergančiu asmeniu. Abiem atvejais asmeniui dėl darbo organizavimo ypatumų neturi būti galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu arba darbdavys jam nepaskelbė prastovos.

 

Ligos išmoką bus mokama asmeniui taikomos izoliacijos laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip 14 kalendorinių dienų ir ji sieks 62,06 proc. išmokos gavėjo kompensuojamojo uždarbio dydžio. Siekiant išvengti piktnaudžiavimų ligos išmokomis nutarta nustatyti išimtį – ligos išmokos bus nemokamos, jei asmuo kitais nei profesiniais, tarnybos ir (ar) darbo tikslais išvyksta į užsienio šalį jau žinodamas, kad ta šalis yra įtraukta į paveiktų šalių sąrašą ir kad grįžus reikės izoliuotis.

 

Šie Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai galios tik Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino metu.

 

Seimas taip pat sutarė, kad dėl koronaviruso infekcijos sustabdžius nestacionarių socialinių paslaugų įstaigų (dienos centro) veiklą ligos išmoka bus mokama asmenų su negalia ar pensinio amžiaus sukakusių asmenų, kuriems tokiose įstaigose buvo teikiama dienos ar trumpalaikė socialinė globa, priežiūros atveju ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino metu, t. y. esant bent vienai iš aplinkybių.

 

Siekiant užtikrinti sklandų priimto įstatymo įgyvendinimą nutarta, kad įsigaliojus įstatymui ligos išmokos bus išmokėtos atgaline tvarka.

 

LR Seimo informacija

 

Už mažiems vaikams paskiriamas privalomas izoliacijas tėvai galės gauti ligos išmokas