COVID-19 tyrimų rūšys: kada kokio tyrimo reikalaujama

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) primena, kad priklausomai nuo skirtingų situacijų iš gyventojų yra reikalaujama skirtingų rūšių tyrimų dėl COVID-19. Paaiškiname, ką parodo tam tikros rūšies tyrimas ir kaip suprasti tyrimo rezultatą įrodantį dokumentą, gautą iš tyrimą atlikusios įstaigos.  

 

Ką reiškia tyrimų pavadinimai?

 

PGR SARS-CoV-2  tyrimas – tai molekulinis tyrimas, kuris atliekamas imant tepinėlį iš nosiaryklės. Tyrimo rezultatas parodo, ar asmuo šiuo metu serga.

 

Antigeno testas – tyrimui atlikti imamams tepinėlis iš nosiaryklės. Rezultatas parodo, ar asmuo šiuo metu serga.

 

Serologinis SARS-CoV-2 antikūnų tyrimas – tyrimui atlikti imamas kraujo mėginys. Tyrimo rezultatas parodo, ar asmuo yra persirgęs COVID-19 liga (koronavirusine infekcija).

 

Kaip reikėtų suprasti tyrimų rezultatus?

 

Kad tai serologinis (kraujo) testo rezultatas, galima suprasti dokumente pamačius informaciją apie antikūnus, kurie žymimi „IgG“ ar „IgM“.

 

Angliškai  pateikiamuose laboratorinių tyrimų rezultatuose PGR tyrimas žymimas raidėmis „PCR“ (polymerase chain reaction), o neigiamas rezultatas – žodžiu NEGATIVE.

 

Greitieji antigeno (AG) testai gali būti įrašyti anglų kalba  – Antigen test  arba Rapid antigen test, trumpinys – RAT. Taip pat turi būti matomas atsakymas – NEGATIVE.

 

Kokios rūšies tyrimas galioja atvykus į Lietuvą (atliekant patikrą oro ar jūrų uoste)?

 

Atvykstantiems / grįžtantiems į Lietuvą privaloma turėti asmens sveikatos priežiūros įstaigos pažymą ar tyrimo COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti atsakymo formą (su vertimu į lietuvių, anglų ar rusų kalbą) apie ne seniau nei 48 val. laikotarpiu prieš grįžtant / atvykstant į Lietuvos Respubliką atliktą PGR tyrimą ar antigeno testą COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti ir gautą neigiamą tyrimo atsakymą (serologinių antikūnų tyrimų atsakymas nepripažįstamas).

 

Koks tyrimas tinkamas, kai norima susitrumpinti izoliacijos terminą?

 

Izoliuoti asmenys susitrumpinti izoliavimo terminą (tiek grįžę iš užsienio, tiek sąlytį su sergančiuoju turėję) gali ne anksčiau kaip 7-tą izoliavimo dieną atlikę SARS-CoV-2 PGR tyrimą COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) nustatyti ir gavę neigiamą rezultatą (tyrimas atliekamas asmens lėšomis).

 

Koks tyrimas tinkamas, kai reikia įrodyti, kad esi persirgęs COVID-19 liga ir turi teisę į izoliacijos išimtį?
Izoliacija netaikoma tiems atvykusiems iš užsienio asmenims, kurie turi asmens sveikatos priežiūros įstaigos  pažymą apie tai, kad persirgo COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu, ir nuo teigiamo tyrimo rezultato iki atvykimo į Lietuvą praėjo ne daugiau kaip 90 dienų. Pažyma turi būti su vertimu į lietuvių, anglų ar rusų kalbą.

 

Gydymo įstaigos pažymos nereikia, jei asmeniui COVID-19 liga (koronaviruso infekcija) diagnozuota Lietuvoje ir duomenys pateikti Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinėje sistemoje (ESPBI IS).

 

Kokiais atvejais tinka serologinis SARS-CoV-2 antikūnų tyrimas?

 

Serologinis SARS-CoV-2 antikūnų tyrimas yra tinkamas tik sprendžiant individualiai dėl tam tikrų grupių sąlytį su sergančiuoju turėjusių asmenų izoliavimo taktikos ar izoliacijos termino trumpinimo.  

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija 

COVID-19 tyrimų rūšys: kada kokio tyrimo reikalaujama