Saugant visuomenę ir sveikatos sektorių bus nustatyti nauji ribojimai

Siekiant apsaugoti sveikatos įstaigas nuo perkrovimo COVID-19 pacientais, lėtinti šio viruso plitimą,  Vyriausybė pritarė priemonėms, kurios ribotų gyventojų, turinčių didelę apsikrėtimo riziką (neturinčių imuniteto ar neigiamo testo), kontaktus. Taip pat siekiama apsaugoti dėl sveikatos būklės negalinčias skiepytis gyventojų grupes. 

Numatyta, kad laisvai naudotis paslaugomis galės tik turintieji Galimybių pasą. Šį pasą galės gauti asmenys, pasiskiepiję pagal visą vakcinacijos programą, persirgę COVID-19 arba turintys ne anksčiau nei prieš 48 valandas atliktą neigiamą galiojantį COVID-19 testą.

Galimybių paso neturintiems gyventojams bus ribojama galimybė lankytis ne būtinųjų prekių parduotuvėse, turgavietėse, kitose viešose prekybos vietose, laisvalaikio ir pramogų vietose, viešojo maitinimo įstaigose, restoranuose, kavinėse, baruose, naktiniuose klubuose ir kitose pasilinksminimo vietose. Taip pat ketinama riboti kultūros, pramogų, sporto renginius, šventes, muges, festivalius ir kitus susibūrimus viešose vietose.

Visuotinis Galimybių pasas būtų privalomas visoms kontaktinėms veikloms, kai užimtų COVID-19 lovų skaičius ligoninėse pasiektų 250.  

Iki 2021 m. rugsėjo 13 d., kai visa apimtimi įsigalios ribojimai, gyventojams ir toliau bus sudaromos visos sąlygos vakcinuotis ir įgyti Galimybių pasą, o ūkio subjektams – pasirengti teikti paslaugas ir vykdyti ūkinę veiklą su Galimybių pasu.

Taip pat bus įvesti privalomi darbuotojų sveikatos patikrinimai dėl COVID-19, kurie bus finansuojami darbuotojo arba darbdavio lėšomis. Tam tikrų profesijų darbuotojams vakcinacija taptų privaloma, išskyrus atvejus, kai asmenys negali pasiskiepyti dėl medicininių priežasčių. Darbdaviams bus sudarytos teisinės prielaidos spręsti dėl darbuotojų nušalinimo nuo darbo, jei reikalavimai vakcinuotis nevykdomi.

Numatoma, kad nepasiskiepijusiems asmenims (išskyrus išimtis dėl medicininės būklės), kurie susirgo COVID-19, ligos išmokos nebus mokamos.

Visi Lietuvos gyventojai turi galimybę pasiskiepyti norima vakcina. Sudarytos sutartys užtikrina, kad perteklinė vakcinų pasiūla išliks ir ateityje. Akivaizdu, kad vakcinacija reikšmingai sumažina viruso platinimo, hospitalizacijos ir mirties riziką, tad pandemijos bangos labiausiai palies nevakcinuotus žmones. Šiuo metu imunizacijos lygis siekia 54 proc. ir tai nesukuria pakankamo barjero viruso plitimui.

Vyriausybės informacija

Saugant visuomenę ir sveikatos sektorių bus nustatyti nauji ribojimai