Mokiniams, kurie testuojasi, nereikia izoliuotis

Izoliaciją po kontakto su sergančiu koronavirusu asmeniu sutrumpinus nuo 14 iki 10 dienų, keičiasi ir mokinių izoliavimo tvarka ugdymo įstaigose. Pokyčiai leis kiek įmanoma daugiau moksleivių išlaikyti kontaktiniame ugdyme, tačiau lemiamą įtaką turės testavimas.

 

Nauja tvarka – ilgesnis kontaktinis ugdymas

 

„Gera žinia ta, kad nuo šiol tie mokiniai, kurie sutiks testuotis, nebeprivalės izoliuotis. Nauja tvarka leis lanksčiau organizuoti ugdymo procesą ir į nuotolinį mokymą išsiųsti kuo mažiau mokinių. Jeigu klasėje bus nustatytas koronaviruso atvejis, mokiniai galės rinktis: kelis kartus testuotis klasėje savikontrolės antigenų testu arba izoliuotis namuose 10 dienų. Sergantis mokinys ar pedagogas, savaime suprantama, bus izoliuojamas iš karto po teigiamo savikontrolės testo“, – informuoja Klaipėdos rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovė Rasa Petrauskienė.

 

Kaip ir iki šiol, nebus izoliuojami vakcinuoti ir persirgę mokiniai. Kiti ugdytiniai turi pasirinkimą. Kiti ugdytiniai turi pasirinkimą – izoliuotis arba testuotis. Neizoliuojami mokiniai, kurie testuojasi savikontrolės greitaisiais antigeno testais tris kartus: iškart po atvejo nustatymo, antrą kartą – praėjus 48–72 valandoms ir pakartotinai trečią kartą – dar po 48 valandų. Jeigu mokinys yra testuotas 24 val. iki patvirtinto COVID-19 ligos atvejo, šis testas įskaitomas kaip pirmas testas algoritme. Testavimo algoritmas galioja ne ilgiau nei 10 dienų nuo paskutinės sąlyčio dienos.

 

PGR testai atliekami ir poliklinikose

 

Pasak Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovės, siekiant užkirsti kelią viruso plitimui ugdymo įstaigose, svarbu ne tik profilaktiškai testuotis, bet ir nenumoti ranka į menkiausius ligos simptomus.

 

„Koronaviruso infekciją nesunku supainioti su peršalimu ar kitomis sezoninėmis ligomis, kuriomis sergama šaltuoju metų laiku. Todėl pajutus bet kokius ligos simptomus, geriau įsitikinti, kad tai ne COVID-19. Stenkimės visi kartu, kad COVID-19 būtų diagnozuojamas laiku, kai dar galime identifikuoti kontaktus ir užkirsti kelią tolimesniam ligos plitimui“, – sako R. Petrauskienė.

 

Jei vaikas serga ar jaučia simptomus, būdingus koronavirusui, prašoma nevesti jo į ugdymo įstaigą. Norint įsitikinti, ar tai nėra koronavirusas, tikslinga atlikti antigeno testą arba kreiptis į šeimos gydytoją dėl PGR testo atlikimo. Savivaldybės Administracijos direktoriaus įsakymu moksleiviams tokių testų atlikimą kuo skubiau organizuoja šeimos gydytojas poliklinikoje bei apie gautą rezultatą informuoja ugdymo įstaigą. Tokiu būdu atlikti testą galima greičiau nei mobiliajame punkte.

 

Dėl PGR testo atlikimo į šeimos gydytoją galima kreiptis ir gavus teigiamą savikontrolės antigeno testo atsakymą.

 

„Lietuva jau pateko į juodąją zoną. Vis daugiau susirgimų fiksuojama būtent mokyklose, todėl vienintelis būdas kuo ilgiau išlaikyti vaikus kontaktiniame ugdyme, yra testavimas. Kviečiu visus pedagogus kalbėtis su tėvais ir testavimo procese geranoriškai bendradarbiauti su visuomenės sveikatos specialistais“, – sako R. Petrauskienė.

 

Mokiniams, kurie testuojasi, nereikia izoliuotis