Atnaujinama izoliacijos, nedarbingumo išdavimo ir kaukių dėvėjimo tvarka

Nuo šiandien kontaktą su COVID-19 liga sergančiu žmogumi turėję gyventojai izoliuosis nebe dešimt, o septynias dienas. Taip pat keičiama nedarbingumo išdavimo ir renginių organizavimo tvarka.

 

Izoliacija po kontakto – trumpesnė

 

Izoliacija bus taikoma tik kartu su sergančiu gyvenantiems bei didžiausios rizikos kontaktą darbe turėjusiems asmenims. Izoliuotis privalės visi – ir pasiskiepiję, ir neturintys skiepo. Išimtis bus taikoma tik ne anksčiau kaip prieš 90 dienų koronavirusu persirgusiems gyventojams, jeigu liga buvo patvirtinta teigiamu PGR ar greitojo antigeno tyrimu, atliktu laboratorijoje.

 

Darbo vietoje kontaktą su sergančiu kolega turėję asmenys privalės izoliuotis tik tuo atveju, jeigu kartu uždaroje patalpoje buvo ilgiau nei keturias valandas ir kontaktavo mažesniu nei metro atstumu. Tokių darbuotojų sąrašą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) turės pateikti darbdaviai.

 

Izoliuotis nereikės ir socialinėje aplinkoje ar mažesnės trukmės arba per didesnį atstumą kontaktą turėjusiems gyventojams, tačiau jiems bus rekomenduojama pereiti prie nuotolinio darbo ir tris kartus atlikti savikontrolės tyrimą arba greitąjį antigeno testą: iš karto sužinojus apie turėtą kontaktą, po 48–72 valandų ir dar po 48 valandų.

 

Susirgus kartu gyvenančiam šeimos nariui, izoliacijos laikas bus skaičiuojamas nuo teigiamo PGR tyrimo atlikimo dienos. Turėjusiems kontaktą darbo vietoje ar ugdymo įstaigoje izoliacijos laikas bus skaičiuojamas nuo paskutinio kontakto dienos. 

 

7 dienų izoliacijos terminas bus taikomas nuo šiandien naujai izoliuojamiems žmonėms, o gyventojai, kuriems anksčiau buvo skirta 10 dienų izoliacija, dėl jos sutrumpinimo turi kreiptis į NVSC.

 

„Nors izoliacijos terminas trumpinamas arba kai kuriais atvejais izoliuotis nereikia, prašome į situaciją žvelgti atsakingai. Kol praeis 10 dienų nuo paskutinės kontakto su sergančiuoju dienos, bendraujant su kitais žmonėmis privaloma dėvėti medicinines kaukes ar respiratorius. Būtina vengti masinio susibūrimo vietų, neiti į renginius ir apriboti kontaktų skaičių. Žinoma, rekomenduojame ir atidžiai stebėti sveikatos būklę, matuotis kūno temperatūrą, užtikrinti tinkamą rankų higieną, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketą“, – sako Klaipėdos r. savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro vadovė Rasa Petrauskienė.

 

Nedarbingumą dėl izoliacijos išduos NVSC, sergant – šeimos gydytojas

 

Jeigu dėl izoliacijos reikalingas nedarbingumo pažymėjimas, nuo pirmadienio dėl jo reikia kreiptis ne į šeimos gydytoją, o į NVSC. Gyventojas turi pateikti prašymą per Elektroninius valdžios vartus adresu www.epaslaugos.lt, registruotu paštu ar atstovui atvykus į NVSC departamentą ar teritorinį jo skyrių.

 

COVID-19 liga susirgusiems gyventojams izoliaciją skiria ir nutraukia šeimos gydytojas. Pajutę COVID-19 ligai būdingus simptomus gyventojai turėtų registruotis tyrimui internetu www.1808.lt arba trumpuoju numeriu 1808 ir izoliuotis iki rezultato gavimo. Gavus teigiamą tyrimo rezultatą, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją. 

 

Renginiuose – su respiratoriais

 

Renginius patariama organizuoti nuotoliniu būdu arba lauke. Jei renginys vyksta uždaroje erdvėje, visi vyresni nei 6 m. žiūrovai, dalyviai ir aptarnaujantis personalas privalo viso renginio metu dėvėti ne žemesnio kaip FFP2 lygio respiratorius, visiškai dengiančius nosį ir burną.

 

Renginio organizatoriai privalo užtikrinti respiratorių dėvėjimo kontrolę ir neaptarnauti respiratorių nedėvinčių žmonių.

 

Respiratorių leidžiama nedėvėti neįgalumą turintiems žmonėms – jeigu tai gali pabloginti jų sveikatos būklę. Tokiu atveju rekomenduojama dėvėti veido skydelį.

 

Renginiuose draudžiama dalyvauti žmonėms, kuriems privaloma izoliacija, turintiems ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių, gavus teigiamą greitojo savikontrolės testo rezultatą, laukiantiems PGR tyrimo rezultato.

 

SAM Spaudos tarnyba

Atnaujinama izoliacijos, nedarbingumo išdavimo ir kaukių dėvėjimo tvarka