Dažniausiai užduodami klausimai
Klaipėdos rajono gyventojus klausimais dėl koronaviruso ir vakcinavimo Klaipėdos rajone darbo dienomis nuo 8 iki 17 val. konsultuoja Savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistės Rima Leonauskienė (tel. 8 655 15 848) ir Dalia Petrikienė (tel. 8 655 14 095). Klausimą galima pateikti ir el. paštu korona@visuomenessveikata.lt.
Dažniausiai užduodami klausimai
AKTUALIAUSI
Ar vakcina ir vakcinacijos paslauga yra mokama?
Suskleisti
Išskleisti
Tiek pati vakcina, tiek pati skiepijimo paslauga yra nemokama.
Kaip galiu registruotis skiepui?
Suskleisti
Išskleisti
Registruotis skiepui galima internetu per bendrą registracijos sistemą 1808.lt arba paskambinus į savo sveikatos priežiūros įstaigą.
Gyvenu rajone, tačiau esu prisirašęs prie gydymo įstaigos kitoje Savivaldybėje. Kur man skiepytis?
Suskleisti
Išskleisti
Skiepytis galite visoje Lietuvoje.
Kaip nuvykti į skiepijimo vietą, jei neturiu transporto?
Suskleisti
Išskleisti
Į skiepijimo vietą jūs galite atvykti taksi, viešuoju transportu, jus gali atvežti asmenys iš jūsų namų ūkio.
Jei neturite galimybės atvykti į skiepijimo vietą, slaugytojos jus turi informuoti apie pavėžėjimo paslaugą. Tuo rūpinsis Klaipėdos rajono savivaldybė.
Neįgaliuosius skiepytis nemokamai veža „Socialinis taksi“. Žmonės su negalia kelionėms gali registruotis interneto tinklapyje www.socialinistaksi.lt arba paskambinę telefonu +370 687 44 001. Daugiau informacijos: tel. +370 667 56781, el. p.: gabija.kucinskaite@zmogui.lt. www.socialinistaksi.lt, www.zmogui.lt.
Asmenys, kurie negali judėti, yra gulintys, bus skiepijami jų namuose.
Kokius dokumentus reikia turėti vykstant skiepytis?
Suskleisti
Išskleisti
Vykdami skiepytis, turėkite asmens dokumentą. Jei atvykstate pakartotiniam skiepui, turėkite ir pirmo vizito metu jums išduotą skiepijimo kortelę.
KAS GALI SKIEPYTIS
Ar reikia skiepytis, jeigu jau sirgau COVID-19 liga?
Suskleisti
Išskleisti
Persirgę COVID-19 liga gali būti skiepijami praėjus 150 dienų po šios ligos diagnozės (viena skiepo doze). Tačiau gyventojas gali būti paskiepytas anksčiau, jeigu prieš skiepijimą atliekamas antikūnų tyrimas rodo neigiamą rezultatą, t.y. nenustatomi IgG antikūnai (tarp COVID-19 ligos diagnozės ir antikūnų tyrimo atlikimo turi praeiti ne mažiau kaip 3 savaitės).
Jeigu žmogus susirgo po pirmos „Comirnaty“, „Spikevax“ ar „Vaxzevria“ vakcinos dozės, antra dozė atidedama ir rekomenduojama skiepytis po 180 dienų. Jei žmogui dėl asmeninių aplinkybių (pvz, keliaujant), reikia 2 skiepų – gali registruotis antrai vakcinos dozei trumpuoju tel. nr. 1808 arba koronastop.lt.
Nuo kokio amžiaus galima vakcinuotis?
Suskleisti
Išskleisti
Nuo 12 metų galima skiepytis „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Spikevax“ (gam. „Moderna“) vakcinomis nuo COVID-19. Nuo 18 metų – visomis keturiomis šiuo metu Lietuvoje galiojančiomis vakcinomis: „Comirnaty“ (gam. „BionTech ir Pfizer“), „Spikevax“ (gam. „Moderna“), „Janssen“ (gam. „Janssen Pharmaceutica NV“) ir „Vaxzevria“ (gam. „AstraZeneca“).
Plačiau apie skiepijimų rekomendacijas atskiroms žmonių grupėms: https://koronastop.lrv.lt/lt/vakcinavimas
Ar galiu skiepytis nuo COVID-19 infekcijos, jei turiu lėtinių ligų?
Suskleisti
Išskleisti
Taip. Nors nėra pakankamai duomenų apie žmones, kurių imuninė sistema sutrikusi, kaip jie reaguotų į vakciną. Ir nors tokie asmenys gali ne taip gerai reaguoti į vakciną, kol kas nėra jokių ypatingų problemų dėl vakcinos saugumo. Todėl sergant astma, nutukimu, cukriniu diabetu ar plaučių ligomis ir kt. ligomis, COVID-19 vakcina galima skiepytis, ir tai yra saugu. Žmonėms, sergantiems lėtinėmis ligomis, ypač svarbu skiepytis, nes jiems kyla didesnė rizika susirgti COVID-19 liga ir dažniau ji pasireiškia sunkia, komplikuota šios ligos eiga. Dėl skiepijimosi rekomendacijos ir savo būklės galite pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.
Ar turiu būti visiškai sveikas, kad galėčiau skiepytis?
Suskleisti
Išskleisti
Sergantis, karščiuojantis ar bet kokios ligos ūmiu periodu žmogus neskiepijamas.
VAKCINOS
Kodėl reikalingos vakcinos nuo COVID-19?
Suskleisti
Išskleisti
Vakcinos nuo COVID-19 yra vaistai, kuriais siekiama užkirsti kelią naujo koronaviruso SARS-CoV-2 sukeltoms ligoms, sukeliant imuninį organizmo atsaką.
Dabartinė COVID-19 pandemija yra pasaulinė krizė, turinti milžinišką neigiamą poveikį žmonių sveikatai, socialiniam ir ekonominiam gyvenimui.
COVID-19 gali sukelti sunkių ligų su dar nežinomomis ilgalaikėmis pasekmėmis bet kokio amžiaus žmonėms. Kai kurie ligų atvejai gali baigtis mirtimi.
Norint apsaugoti visuomenės sveikatą, ypač sveikatos priežiūros specialistus bei pažeidžiamas grupes, tokias kaip pagyvenę žmonės ar sergantieji lėtinėmis ligomis, reikia saugių ir veiksmingų vakcinų nuo COVID-19.
Kokiomis vakcinomis skiepijama Lietuvoje?
Suskleisti
Išskleisti
Lietuvoje, kaip ir visoje ES, šiuo metu yra užregistruotos ir naudojamos šios vakcinos:
• „Comirnaty“ (gamintojai „BioNTech” ir „Pfizer“)
• „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“)
• „Vaxzevria“ (gamintojai Oksfordo universitetas ir „AstraZeneca“).
• „COVID-19 vaccine Janssen“ („Janssen Pharmaceutica NV“).
Esu pasiskiepijęs vieno gamintojo vakcina. Ar galiu antra doze skiepytis kito gamintojo vakcina?
Suskleisti
Išskleisti
Jei pirmąja doze pasiskiepijote „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Vaxzevria“ (gam. „AstraZeneca“) vakcina nuo COVID-19, tai antroji dozė gali būti pasirinkta pagal nuo rugpjūčio 6 d. Lietuvoje veikiančią miksuoto vakcinavimo schemą: pirma dozė „Comirnaty“, antra – „Vaxzevria“ arba atvirkščiai.
Jei pirmąja doze pasiskiepijote „Spikevax“ (gam. „Moderna“) vakcina nuo COVID-19, tai antrąja doze vakcinuotis kito gamintojo vakcina – negalima. Abi „Spikevax“ vakcinos dozės yra leidžiamos to paties gamintojo vakcina.
Jei pasiskiepijote „Janssen“ (gam. „Janssen Pharmaceutica NV“) vakcina, tai antroji dozė Jums nereikalinga, nes pilnam imunitetui nuo COVID-19 susidaryti pakanka ir vienos šio gamintojo vakcinos dozės.
SKIEPIJIMAS SUSTIPRINANČIĄJA TREČIĄJA DOZE
Kas gali skiepytis sustiprinančiąja vakcinos doze?
Suskleisti
Išskleisti
Sustiprinančiąja vakcinos doze gali skiepytis visi gyventojai nuo 18 metų, kuriems po pilnos vakcinacijos praėjo daugiau nei 120 arba 180 dienų. Sustiprinančiosios dozės terminas priklauso nuo pasirinktos vakcinos.

Kada turėčiau pasiskiepyti sustiprinančiąja vakcinos nuo COVID-19 ligos doze?
Suskleisti
Išskleisti
Nuo lapkričio 17 d. visi pilnamečiai gyventojai gali revakcinuotis praėjus 120 d. arba 180 d. nuo pilnos vakcinacijos, t. y., turi būti praėję arba 4, arba 6 mėn. nuo pasiskiepijimo:
- antra vakcinos doze, kai skiepijimo schemą sudaro dvi vakcinos dozės („Comirnaty“, „Spikevax“ ir „Vaxzevria“ vakcinos),
- viena vakcinos doze, kai skiepijimo schemą sudaro viena vakcinos dozė („Janssen“ vakcina),
- bent viena vakcinos doze, kai vakcina suleista asmeniui, kuris persirgo COVID-19 liga ir diagnozė buvo patvirtinta teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo rezultatu.
Kokio gamintojo vakcina turėčiau skiepytis?
Suskleisti
Išskleisti
Gyventojai, pagal pilną vakcinacijos schemą pasiskiepiję „Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“ arba „Janssen” vakcinomis, praėjus 120 d. (4 mėn.) nuo pilnos vakcinacijos sustiprinančiąja doze gali skiepytis „Comirnaty“ vakcina, praėjus 180 d. (6 mėn.) – „Spikevax“ vakcina.
Gyventojai, kurie pasiskiepijo „Janssen” vakcina taip pat gali gauti antrą sustiprinančiąją tos pačios vakcinos dozę – ji gali būti skiriama praėjus 120 dienų po pirmos dozės.
Jei revakcinacijai skiriama „Spikevax“ vakcina, imuniteto sustiprinimui bus suleidžiama pusė įprastos šios vakcinos dozės.
Ar man reikia skiepytis sustiprinančiąja doze, jei po pirmo arba antro skiepo susirgau COVID-19?
Suskleisti
Išskleisti
Gyventojai, kurie po pilnos vakcinacijos, prieš skiepijimą ar tarp skiepijimų susirgo koronavirusu, nebus skiepijami sustiprinančiąja vakcinos doze – persirgimas COVID-19 liga yra prilyginamas sustiprinančiajai vakcinos dozei.
Gyventojai, kurie sirgo dar nepabaigę pirminio skiepijimo kurso, po ligos praėjus 180 d. turėtų šį kursą užbaigti ir pasiskiepyti antra vakcinos doze.
Po pilnos vakcinacijos nuo COVID-19 ligos nesusiformavo antikūniai. Ar galiu sustiprinančiąja doze pasiskiepyti anksčiau?
Suskleisti
Išskleisti
Retais atvejais, kai po pilnos vakcinacijos žmogaus organizme nesusiformuoja antikūnai, gauti sustiprinančiąja dozę galima anksčiau, praėjus bent 28 dienoms po paskutinio skiepo.
Ne anksčiau kaip 28-tą dieną po paskutinio skiepo atlikus laboratorinį kiekybinį ar pusiau kiekybinį serologinį imunologinį tyrimą ir gavus neigiamą rezultatą, reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir gauti rekomendaciją anksčiau pasiskiepyti sustiprinančiąja doze. Gydytojo rekomendacija turi būti pateikta e. sveikatos sistemoje.
Ar reikia atlikti antikūnų tyrimą prieš skiepijantis sustiprinančiąja doze?
Suskleisti
Išskleisti
Antikūnų tyrimas prieš skiepijimąsi sustiprinančiąja trečiąja doze nėra būtinas.
Kur turiu kreiptis, kad gaučiau sustiprinančiąją trečiąją vakcinos dozę?
Suskleisti
Išskleisti
Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808.
Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją. Kviečiame kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigos registratūrą.
Medikų ir rizikos grupių pacientų vakcinaciją organizuoja gydymo įstaigos, globos įstaigų darbuotojų ir gyventojų – atitinkamos globos įstaigos.
VAKCINŲ VEIKSMINGUMAS
Kiek efektyvi yra pirmoji vakcinos dozė?
Suskleisti
Išskleisti
Po pirmos vakcinos dozės praėjus 2–3 savaitėms jau susidaro imuninis atsakas, kuris gali apsaugoti nuo sunkių COVID-19 formų. Tačiau po antrojo skiepo imuniteto atsparumas COVID-19 dar labiau sustiprėja ir yra užtikrinama ilgesnė imuniteto veikimo trukmė. Stipresnis imunitetas po antrojo skiepo taip pat susidaro praėjus 2–3 savaitėms.
Ar vakcinos apsaugos žmones, jei virusas mutuoja?
Suskleisti
Išskleisti
Paprastai virusai mutuoja (keičiasi viruso genetinė medžiaga), tačiau mutacijos nebūtinai turi įtakos vakcinos veiksmingumui nuo viruso.
Kai kurios vakcinos nuo virusinių ligų išlieka veiksmingos praėjus daugeliui metų po jų sukūrimo ir suteikia ilgalaikę apsaugą.
Kita vertus, sergant tokiomis ligomis kaip gripas, viruso padermės keičiasi taip dažnai ir tiek daug, kad vakcinos sudėtis turi būti atnaujinama kasmet, norint jog ši būtų veiksminga.
Mokslo bendruomenė ir reguliavimo institucijos stebės, ar koronavirusas Sars-CoV-2 laikui bėgant keičiasi, ir, jei taip, ar vakcinos gali apsaugoti žmones nuo infekcijos.
Kaip veikia COVID-19 vakcinos?
Suskleisti
Išskleisti
COVID-19 vakcinos padeda žmogaus organizmui sukurti imuninį atsaką prieš naująjį SARS-CoV-2 virusą ir tokiu būdu apsisaugoti nuo jo sukeliamos COVID-19 ligos. Skirtingų rūšių vakcinos veikia skirtingai, tačiau visų veikimo principas yra sukelti imuninį atsaką, padedant organizmui pasigaminti atminties imuninių ląstelių – T, B limfocitų ir apsauginių antikūnų. Įprastai pakankamas kiekis atminties ląstelių ir antikūnų pasigamina po vakcinacijos praėjus kelioms savaitėms.
ŠALUTINIAI POVEIKIAI
Kokie šalutiniai poveikiai gali pasireikšti po skiepo?
Suskleisti
Išskleisti
Gavus COVID-19 skiepą kai kuriems asmenims gali pasireikšti trumpalaikis nepavojingas šalutinis poveikis, kuris yra būdingas ir daugumai kitų skiepų. Tai skausmas, paraudimas ir patinimas injekcijos vietoje, galvos, raumenų ir sąnarių skausmas, nuovargis, karščiavimas, šaltkrėtis. Taip yra todėl, kad vakcina sukelia žmogaus organizmo imuninį atsaką, o šie simptomai reiškia, kad jūsų imuninė sistema mokosi, kaip ateityje aptikti ir sunaikinti koronavirusą. Šalutinis poveikis įprastai praeina per 1-2 dienas.
Ilgalaikių šalutinių poveikių tiek klinikinių bandymų metu, tiek vykdant masinę gyventojų vakcinaciją pastebėta nebuvo.
Ką rodo vakcinos šalutiniai poveikiai po gauto skiepo?
Suskleisti
Išskleisti
Šalutinis poveikis yra ženklas, kad imuninė sistema reaguoja į vakciną ir pradeda gaminti antikūnus, galinčius įveikti virusą ir neleidžiančius jam daugintis, todėl pasiskiepijus išvengiama ligos arba sergama silpnesne ligos forma.
Kur kreiptis, jei jaučiu nepageidaujamus šalutinius poveikius?
Suskleisti
Išskleisti
Apie įtariamą nepageidaujamą reakciją į vakciną praneškite savo šeimos gydytojui ir (ar) Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai.
Ar galiu gauti nedarbingumą, jei po vakcinacijos jaučiuosi blogai?
Suskleisti
Išskleisti
Taip, dėl nedarbingumo reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.